Ratunek dla zniszczonych stóp – pedicure japoński, kąpiele i inne zabiegi
Wypielęgnowane stopy są nie tylko ładne. Dbałość o ich stan przełoży się również na nasz komfort i zapobiegnie bolesnym dolegliwościom takim jak nadmierne zrogowacenie naskórka i pękanie skóry pięt.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne dla stóp znajdują się w ofercie salonów kosmetycznych? Które warto wybrać, aby poprawić stan skóry i paznokci? Oto kilka propozycji.
Pedicure dla zniszczonych płytek paznokciowych
Chociaż lato już minęło i coraz rzadziej wkładamy sandały, nie oznacza to, że przestajemy dbać o stan paznokci oraz skóry stóp. O zniszczoną płytkę paznokciową warto zatroszczyć się nie mniej niż w przypadku dłoni. Do zdobywających popularność zabiegów odżywczych i regeneracyjnych należy m.in. pedicure japoński. Polega on na wcieraniu w paznokcie pasty złożonej z glinki krzemionkowej pochodzącej z Morza Japońskiego, pyłku pszczelego, keratyny oraz witamin A i E. Pasta ta odżywia i wzmacnia paznokcie oraz nadaje im charakterystyczny różowawo-perłowy połysk. Następnie wcierany jest specjalny puder, który zabezpiecza nałożoną pastę przed szybkim wypłukaniem z płytki. Japoński pedicure sprawia, że paznokcie są odżywione i mocniejsze, wspiera ich zdrowy wzrost, zapobiega też jego rozdwajaniu się.
Salony specjalizujące się w zabiegach manicure’u i pedicure’u oferują także inne zabiegi ratunkowe dla paznokci stóp, m.in. naprawę złamanych czy pękniętych płytek (polega to na przytwierdzeniu złamanego fragmentu, uzupełnieniu paznokcia i wtarciu odżywki), korektę wrastających paznokci itd.
Piękne i gładkie stopy
Do najczęściej występujących problemów dotykających nasze stopy należy narastanie stwardniałego, zrogowaciałego naskórka. W gabinecie kosmetycznym oferowane są różne metody usunięcia zgrubiałej warstwy skóry. Tradycyjnie używa się metod mechanicznych, np. eliminacji zrogowaceń za pomocą frezarki. Po usunięciu zrogowaciałego naskórka stosuje się np. kompres z ciepłej parafiny, który zmiękcza skórę i łagodzi ból. Coraz popularniejszą, bo szybką, bezbolesną oraz wygodną metodą jest pedicure kwasowy przy użyciu Calus Peel. Pedicure jest w tym przypadku wykonywany za pomocą kwasów kosmetycznych: mlekowego, winowego, cytrynowego. Kwasy zmiękczają naskórek do tego stopnia, że niepotrzebne jest moczenie stóp przed zabiegiem ani używanie frezarki. Wystarczą w zupełności takie narzędzia jak tarka i skrobak.
Zabiegi pedicure, zwłaszcza tzw. pedicure SPA, obejmują nie tylko klasyczny pedicure, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na stopy i płytki paznokciowej wraz z pomalowaniem, lecz także kompleksową pielęgnację, na którą składają się kąpiele, masaże czy peelingi. Dobrym zabiegiem przygotowawczym do pedicure’u może być kąpiel w soli z Morza Martwego. Pomaga w walce z obrzękami i ujędrnia skórę. Do soli można dodać także rozmaite olejki, np. miętowy. Kąpiel parafinowa z kolei intensywnie nawilża i natłuszcza skórę. Stopy są po niej miękkie i gładkie.
Właściwości zmiękczające i wygładzające mają także peelingi do stóp oraz maski. Maski mogą mieć różny skład i właściwości w zależności od ich przeznaczenia. Maska z glinką oczyszcza skórę, maska z cynkiem działa przeciwzapalnie, ściągająco i łagodząco. Bogata w składniki aktywne maska odżywczo-regenerująca nakładana jest zwykle po peelingu. Końcowym etapem zabiegów jest często relaksujący masaż stóp przy użyciu odpowiedniego kremu nawilżającego lub balsamu. Dobrze wykonany masaż przyniesie ulgę nie tylko zmęczonym stopom – podziała też relaksująco na cały organizm.