Codzienna pielęgnacja i stylizacja paznokci

 

Wygląd dłoni to swego rodzaju wyznacznik statusu i jeden z elementów, po którym często oceniamy spotykane osoby. Zadbane ręce to nie tylko gładka skóra, lecz także starannie wypielęgnowane paznokcie – a aby osiągnąć zamierzony efekt, nie wystarczy dobrze dobrany lakier.

 

Pękanie skórek, łamliwość, rozdwajanie się paznokci czy wrastający paznokieć – takie mogą być skutki niedostatecznego nawilżenia, niedoboru witamin oraz częstego wystawiania dłoni na działanie szkodliwych substancji przy jednoczesnym braku właściwej pielęgnacji czy błędów podczas podstawowych zabiegów. Niekorzystnie na wygląd rąk wpływają także zbyt niskie i zbyt wysokie temperatury. Zły stan paznokci może być też jednym z objawów poważniejszych problemów całego organizmu – żółtawe zabarwienie, pojawiające się dołeczki bądź częste rozdwajanie mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, na przykład anemii czy kłopotach z przemianą materii.

 

Niezbędne dla dobrego stanu paznokci

 

Stan paznokci może poprawić regularne dostarczanie witamin A i E, magnezu, białka oraz biotyny. Niedobór witamy A przyczynia się do zwiększenia kruchości paznokci – w takich sytuacjach warto włączyć do diety więcej marchwi, moreli, ryb, pomidorów czy mleka. Wzmacniająco działa także biotyna – tej mogą dostarczyć na przykład orzechy, sery, słonecznik bądź ryby. Witaminy A i E niekoniecznie trzeba podawać doustnie – istnieją specjalne kapsułki, które można wcierać w paznokcie i skórki. Inne rozwiązanie to suplementy diety, jednak najlepiej jest dostarczać organizmowi witamin w naturalny sposób. Bardzo istotne jest także nawilżanie – najlepiej za pomocą odpowiednio dobranych kremów – szczególnie jeśli dłonie były wystawione na działanie detergentów bądź niskiej temperatury.

 

Domowe sposoby dbania o paznokcie

 

Istnieją proste zabiegi możliwe do samodzielnego wykonania, które pozytywnie wpłyną na stan paznokci. Starym domowym sposobem jest stosowanie oliwy z oliwek (czasem z domieszką soku z cytryny). Dłonie wsuwa się na kilka minut do ciepłej oliwy, a po wyjęciu smaruje kremem. Inny sposób to tak zwana kąpiel parafinowa – czyli moczenie palców w rozpuszczonej, przestygniętej parafinie, owijanie ich (np. folią spożywczą) i zmycie po kilku minutach. Przy stałych problemach z kruchością płytki paznokciowej dobrym pomysłem będzie kupienie specjalnej odżywki do paznokci. Nakładanie odpowiednich lakierów może pomóc w utwardzeniu płytki i zapobiec łamaniu się paznokci. Konieczne jest także uważanie podczas samodzielnie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Niewłaściwe obcinanie paznokci może doprowadzić do ich wrastania bądź zwiększyć ryzyko infekcji. Źle dobrany pilnik negatywnie wpływa na stan płytki. Niestaranne usuwanie skórek również szkodzi palcom – najlepiej robić to podczas kąpieli, gdy są rozmiękczone, koniecznie ostrożnie i bez wyrywania.

 

Profesjonalna pielęgnacja i stylizacja paznokci

 

Każdego dnia powinno się dbać o paznokcie we własnym zakresie, czasem jednak warto oddać się w ręce profesjonalisty – zwłaszcza jeśli mimo starań stan paznokci nie jest idealny. Kasia, Marta, Wiola i Kaja oferują nie tylko profesjonalną stylizację paznokci, dzięki której możemy cieszyć się perfekcyjne pomalowanymi paznokciami, lecz także zabiegi mające przede wszystkim odżywić i wzmocnić płytkę. Mowa tu na przykład o manicurze odżywczym bez koloru – w salonie jego cena wynosi 60 złotych. Korzystny dla płytki paznokciowej jest też chociażby manicure japoński (90 złotych), podczas którego w paznokcie wcierania jest specjalna wzmacniająca pasta.

 

Comments

Leave a Comment